Silni stają się silniejsi, słabi słabną

Wzmacnianie dużych sieci medycznych, które przejmują inne placówki,  oraz osłabienie mniejszych podmiotów, dotkniętych przez problemy finansowe, to przyszłość prywatnego rynku medycznego w Polsce. Ten proces możemy obserwować już dzisiaj.

Przykłady z ostatnich dni: Grupa Lux Med przejęła spółkę z Grupy Swissmed, której wyniki finansowe od kilku już lat nie były napawające optymizmem. Grupa wyzbywała się pojedynczych podmiotów,  a teraz zdecydowała się na sprzedaż całości na rzecz dużego partnera.

W siłę rośnie grupa placówek działających pod marka PZU Zdrowie. Ubezpieczyciel skupuje mniejsze i większe podmioty, działające w całej Polsce, takie jak szpital Gamma w Warszawie, sieć przychodni Elvita na Śląsku czy Centrum Medyczne Medica  z Płocka (dawna Orlen Medica). Liczbę przychodni systematycznie zwiększa także Grupa Neuca.

Przejmowane są placówki oferujące świadczenia w określonym zakresie. Ostatnio Lux Med przejął sieć stomatologiczną Primadetn, a Medicover – Stoma-Dental oraz jedno z najnowocześniejszych laboratoriów inżynierii dentystycznej w Polsce – Yellow-Med z Rybnika. Wcześniej Medicover pozyskał także dwie marki stomatologiczne – DentaCare i Prestige Dent.

Konsolidacja dotyczy także rynku usług opiekuńczych.  MEDI-system prowadzący sieć placówek rehabilitacyjnych i opiekuńczych kupił Angel Care z Wrocławia, pierwsze w Polsce kompleksowe centrum seniora, i dom seniora Ostoya  działający pod Warszawą.

Jednocześnie obserwujemy narastające problemy podmiotów, które dotychczas radziły sobie na rynku. Centrum Dializa traci dwa szpitale – w Pszczynie i Białogardzie. Samorządy w tych miejscowościach wypowiedziały umowy dzierżawy. Dwie spółki z Grupy Arion – Arion Szpitale i Arion Med ogłosiły upadłość. Prowadzone przez nie szpitale działają w sieci i prawdopodobnie też zostaną przejęte przez samorządy. W ciągu ostatnich kilku lat także Grupa Nowy Szpital straciła trzy spośród trzynastu prowadzonych placówek. Przyczyny tych zdarzeń były różne, ale efekt końcowy jest taki sam – osłabienie podmiotów prywatnych.

Inny powód takiego osłabienia to reforma polegająca na wprowadzeniu sieci szpitali, która spowodowała, że prywatne podmioty, które nie miały dotychczas kontraktu z NFZ, nie mają na niego praktycznie żadnych szans. Jeżeli oferują dostatecznie atrakcyjną ofertę komercyjne (działają w dużych miastach, sprzedają abonamenty dla firm i osób indywidualnych), to mają szansę na rozwój. Jeżeli działają w warunkach, które nie sprzyjają sprzedaży świadczeń komercyjnych, skazane są na problemy i przejęcie przez większego i silniejszego partnera, albo na likwidację.

<a href=”http://margot27.ebrokerpartner.pl/short/51lv5″> https://biznesimedycyna.pl/wp-admin/post.php?post=407&action=edit </a>

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *