Sąd po raz kolejny przyznał, że pacjent ma prawo do dokumentacji medycznej

Sąd po raz kolejny potwierdził, że pacjenci mają prawo do dostępu do oryginałów swojej dokumentacji medycznej i że placówka, która tego prawa odmawiała, naruszyła zbiorowe prawa pacjentów. Wyrok jest ostateczny, ciekawe, czy placówka, która wcześniej, pomimo upomnień od Rzecznika Praw Pacjenta oraz wyroków sądów niższej instancji stwierdzała, że “wie lepiej”, będzie go respektować.

Argumenty, jakie w takich sytuacjach podają lekarzy, bo przecież to oni tworzą placówki medyczne, dotyczą tego, że pacjentowi lepiej nie dawać dokumentacji medycznej, “bo zgubi i nie odda”. Jest to koronny argument, z którym, jak twierdzą wypowiadający, nie ma dyskusji.

Patrząc z ich punktu widzenia, mają rację. Ale tutaj chodzi o prawa pacjenta i jego autonomię i niezależność, i prawo do decyzji o posiadaniu, z takich czy innych powodów, dokumentacji medycznej ze swojego leczenia.  Jako autonomiczna jednostka mam prawo żądać dokumentacji medycznej, która mnie dotyczy i mam prawo ją posiadać, schowaną w szafie w moim domu, a nie w magazynach szpitala. A że zgubię? To moja strata i ja powinnam dbać, aby dokumentacja była dostępna w razie nagłej potrzeby (na przykład wypadek).

I nie łudźmy się, że dokumentacja ta byłaby szybciej dostarczona do odpowiedniej placówki,  gdyby była przechowywana w przychodni. Znamy funkcjonowanie placówek medycznych i ich organizację. Dlatego argumenty o tym, że łatwiej  dostępna jest dokumentacja w placówce niż w domu pacjenta są zupełnie nieuzasadnione.

A tak swoją drogą, cała ta dyskusja nie miałaby sensu, gdyby przeprowadzono od dawna obiecywaną informatyzację ochrony zdrowia. Wszystkie dane pacjentów byłyby wówczas dostępne w systemie informatycznym, z każdej placówki.  I fakt, czy oryginał dokumentacji pacjent trzyma w swoim domu, w pokoju gościnnym, w drugiej szafie, na drugiej półce, czy może zgubił nie miałby żadnego sensu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *